Draget chilikött på bogstek

600 minuter
5 portioner
Draget chilikött på bogstek

Draget chilikött på bogstek – ett ljuvligt långkok i lergryta. Servera med majonäs med ett gott surdegsbröd och en somrig sallad.

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 100°. Ta fram en lergryta och lägg den helt täckt av vatten cirka 15 minuter före användning.
  2. Skala löken och morötterna och dela i stora bitar. Skala och dela vitlökarna i fyra delar. Lägg löken, morötterna och vitlöken i botten av lergrytan.
  3. Salta och peppra köttet och lägg ner i grytan. Häll på rödvinet. Hacka chilin grovt och strössla över köttet.
  4. Sätt in lergrytan i ugnen i cirka 10 tim (köttet är klart då du kan dra sönder det med en gaffel).
  5. Sila bort grönsakerna, spara vätskan. Dra sönder allt kött med en gaffel och lägg i grytan. Häll tillbaka en lagom mängd vätska i lergrytan.
  6. Nu är det dags för att tillaga majonäsen. Tänk på att alla ingredienser måste ha samma temperatur, annars skär den sig.
  7. Mät upp alla ingredienser i den höga skålen som hör till mixerstaven. Stoppa ner stavmixern längst ner i botten och kör på högsta effekt, höj sakta stavmixern upp mot ytan under ca 5 sekunder.
  8. Majonnäsen är klar!
  9. Servera köttet och majonäsen med ett gott surdegsbröd och en somrig sallad.

Du kanske också är intresserad av

Fri frakt

Ädelbox

Oxfilé, entrecôte och ryggbiff. I vår Ädelbox har vi lagt de möraste detaljerna av vårt gräsuppfödda nötkött. Det är en box perfekt för dig som gillar att avnjuta en grillad entrecôte, en blodig ryggbiff eller en bit oxfilé stekt till perfektion. Gräsuppfödningen tycker vi ger en speciellt god smak på köttet, tack vare det artrika fodret och den långsamma tillväxten. Alla detaljer är hängmörade i 7-14 dagar innan styckning för att ytterligare höja smakupplevelsen.

3 795 kr
5 kg, 379 kr/kg

Aji Lemon Drop

Aji Lemon Drop är en EU-Ekologiskt certifierad chilisås som innehåller 2 sorters Baccatum chili, Aji Cristal & Aji Lemon drop. Chilifrukternas sötsyrliga fruktiga citrussmak framträder tydligt i såsen. Med sin friska rena smak passar den mycket bra till fisk eller kyckling. Blir också mycket god i salladsdressing. Hetta 3/5.

44 kr
40 ml

Bacon

Nitritfri, sockerfri och utan tillsatta aromer! Tillsammans med KustCharken har vi tagit fram något som i det närmsta kan beskrivas som en bacondröm där riktigt god smak möter ett ärligt mathantverk. Vårt ekologiska sidfläsk från Ragnarssons gård saltas in i en lake bestående av havssalt och vatten för att sen varmrökas med enrisspån. Baconet har en mild röksmak och har skivats i något tjockare skivor.

64 kr
120 g

Benbuljong av lamm

Led- och buljongben från våra gräsbeteslamm, varsamt kokade i 15 timmar tillsammans med ekologiska råvaror så som morot, lagerblad och timjan. Passar utmärkt som en värmande och närande dryck eller som smaksättning i soppor och grytor. Eftersom den är både oreducerad och saltfri kan du själv styra koncentration och sälta. Bakom det omsorgfulla hantverket står Jonas och Yannick på Majornas Matfabrik!

70 kr
420 ml, 166,67 kr/l